Siit lehelt leiad infot sünteetiliste ja teiste mittenaturaalsete kristallide kohta, millel tervendavad omadused aga puuduvad, nn kiiritatud, kuumutatud, värvitud või mõnel muul viisil välimust ja omadusi muudetud kristallid või hoopis kristallide imitatsioonid, nn plastik, klaas jms.
Loodame, et sellest infost on kasu kõigile, kes soovivad endale looduslikke ja tervendava väega kristalle.
Kristallikeskus.ee müüb eranditult looduslikke ja kontrollitud kristalle.
Mida tähendab üldse SÜNTEETILINE KRISTALL?
Sünteetiline kristall on inimese poolt laboris loodud kristall, mille keemilne koostis, sisemine struktuur ja välimus võivad olla looduslikuga identsed (kuid ei pruugi). Sünteetilisi kristalle luuakse nii looduslike kristallide imiteerimiseks kui ka tööstuslikel eesmärkidel, näit. Elektroonikatööstuses.
Esimesed kristallid sünteesiti inimese poolt juba 16. ja 17. sajandil, vääriskivi materjali 18.sajandi lõpus. Seega pole see mitte sugugi kaasaja tehnoloogiaga kaasaskäiv, vaid suhteliselt levinud nähtus juba pikemat aega, kuid siiani pole sellest aga avalikult eriti räägitud ega teata. Sünteetiliste kristallide ja nende määramisega tegeleb ka gemmoloogia. Kristallikekuses on gemmoloogiat õppinud Kaia-Liisa Reinut. Enamik sünteetilisei kristalle ei ole tavainimesele aga ka gemmoloogile palja silmaga tuvastatavad, vaid vajavad gemmoloogia-alaseid teadmisi ja vastavat aparatuuri.
Tihti ja enamjaolt ongi sünteetilised kristallid looduslikest oluliselt odavamad (mõnikord sadu kordi), nad on enamjaolt ka kaunima värviga ning veatumad. Üldse on maailmas kokku üle 10’000 sünteetilise kristalli.
Ükski sünteetiline ega muul viisil manipuleeritud kristall ei sobi aga tervendamiseks, sest ta puudub vastav vägi ja teadvus.
Kõige enam levinud ja meil laialt müüdavad sünteetilised kristallid on sünteetiline Päikesekivi /võib leida ka liivakivi nime all), Opaliit ning sünteetiline Kassisilm.
KRISTALLIDE IMITATSIOONID.
Lisaks kristallide sünteesimisele esineb maailmas massiliselt ka värvitud, kiiritatud, kuumutatud, pulbrist kokku pressitud jne. kristalle ja vääriskive.
Värvitud kristallid
Väga tihti värvitakse ahhaati ja oonüksit. Igasugused lillakaspunased, sinised, rohelised ja mustad ahhaadid ning mustad oonüksid on värvitud.
Tüüpiline maailmas müüdav türkiis on näiteks türkiisivärvi värvitud hauliit.
Kiiritatud kristallid
Palju kauneid kristalle saadakse kahjuks kiiritamise teel. Üks selliseid on näiteks Aqua Aura (ja kõik teised Aura ja Aqua nime kandvad kristallid). Samuti saadakse väga tume suitskvarts kiiritamise teel. Eheteks on nad väga kaunud, kuid see on igaühe enda vastutusel, kas ta soovib kanda kiiritatud ehet. Kristallikeskuse muuseumis ja näidiste hulgas pole ühtegi kiiritatud kristalli.
Kuumutatud kristallid
Erinevate kristallide kuumutamisel saadakse väga kauneid toone kristalle.
Kõige tüüpilisem näide on Tsitriin. Nimelt saadakse meil laialdaselt müüdav Tsitriin hoopis ametüsti kuumutamisel ning tulemuseks on kaunis kollane kristall. Selline kristall pole energeetiliselt enam Ametüst ega ka mitte Tsitriin. Ehteks on see aga kaunis kollane kivi, millel aga tervendavaid omadusi pole. Looduslik Tsitriin on roheka alatooniga kollakas kvartskristall, mitte kunagi aga punaka või oranžika varjundiga või kuldkollane. Erinevuse tunnete ära juuresolevalt pildilt, kus vasakul on kuumutatud Ametüst, paremal aga looduslik Tsitriin.
Looduslikke Tsitriine leiate meie e-poest kristallikeskus.ee
Pulbrist kokku pressitud kristallid
Tüüpiliseks näiteks on jälle Türkiis, mille üks imiteerimise viis lisaks Hauliidi või Magnesiidi värvimisele on türkiisipulbrist, vaigust ja liimist kokkupressitud pulgakujulised tükid, millest lõigatakse ja lihvitakse enamik ehtekive ning kahjuks ka trummelpoleeritud kive. Kuna looduslik Türkiis on kallis ning praktiliselt võimatu kätte saada, ei müü Kristallikeskus üldse Türkiisi, vaid ainult Krüsokollat, mis võib sisaldada ka looduslikku Türkiisi.